Diakonat

Dziś, dnia 15 marca 2014 roku o godzinie 10.00 w Świętochłowicach – Chropaczowie odbyły się święcenia diakonatu, które z rąk Jego Ekscelencji Arcybiskupa Wiktora Skworca przyjęło dziesięciu alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Tę wspaniałą uroczystość nowo wyświęceni diakoni poprzedzili tygodniowymi rekolekcjami.

(więcej…)

Irlandia 2014

W dniach od 8 do 13 lutego grupa 9 osób wraz z Księdzem Rektorem wyleciała na ferie do Irlandii. Początkowo zahaczyliśmy o Londyn „rzucając okiem” na bardziej znane atrakcje Londynu: London Eye czyli słynny diabelski młyn, Parlament Westminster wraz ze słynnym zegarem Big Benem a także anglikańską katedrę Westminster. (więcej…)

Miesięczny Dzień Skupienia

Zeszły weekend, był dla kleryków naszego seminarium kolejną szansą na wyciszenie i skupienie.       22 i 23 lutego przeżywaliśmy swój co miesięczny dzień skupienia. Tym razem prowadził go ks. Michał Kuś. (więcej…)

Pogrzeb śp. bpa Tadeusza Szurmana

206px-Szurman_T_01

źródło: wikipedia.pl

3 lutego, o godzinie 12:00, w katedrze ewangelicko-augsburskiej p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, odbył się pogrzeb zwierzchnika diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. bpa Tadeusza Szurmana. W nabożeństwie żałobnym wzięło udział wielu kleryków naszego seminarium, głównie członkowie Koła Ekumenicznego. Ks. abp senior Damian Zimoń w imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego, złożył na ręce rodziny oraz luterańskiego duchowieństwa kondolencje oraz wyliczył zasługi ks. bpa Tadeusza dla budowania jedności między naszymi wyznaniami. Wspomniał również o jego działalności społecznej w regionie. Ciało śp. ks. biskupa spoczęło na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Francuskiej w Katowicach.

„To ostatnia niedziela…”

herb

W niedzielę, 2 lutego tytułowe słowa dało się słyszeć od rana w całym domu. Powodem był fakt, że diakoni rozpoczęli ostatni tydzień formacji w seminarium. Teraz, po krótkim okresie ferii, czeka ich staż w parafiach naszej diecezji, następnie tygodniowe rekolekcje przed

(więcej…)

Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół przeżywa także jako Dzień Życia Konsekrowanego.
Z tej okazji, w archikatedrze Chrystusa Króla miało miejsce spotkanie braci i sióstr zakonnych naszej archidiecezji. O godzinie 12:00 ks. abp senior Damian Zimoń sprawował mszę świętą w intencji wszystkich osób konsekrowanych. Po mszy miało miejsce spotkanie przy stole, w auli naszego seminarium, w którym uczestniczyło ok. 350 osób.

Ekumeniczne nieszpory

W ramach tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, w naszej wspólnocie seminaryjnej odbyły  się uroczyste nieszpory  ekumeniczne pod hasłem : „Czyż Chrystus jest podzielony” pod  przewodnictwem księdza rektora dr. Marka Panka. (więcej…)

Miesięczny Dzień Skupienia – styczeń

73 minuty. Tyle mniej więcej mogliśmy słuchać ks. Piotra Brząkalika, który głosił w seminarium styczniowy dzień skupienia.

„Nie chcę mówić co macie robić, pragnę podzielić się z wanu doświadczeniem kapłaństwa, dając  kilka wskazówek”. Słowa te wypowiedziane na początku pierwszej konferencji dały rys całego, dobrego czasu skupienia i ciszy.

Ojciec Piotr dawał nam rady dotyczące naszej przyszłej posługi w oparciu o łukaszową przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15, 11-32). Pewność siebie, idealizm, omnibusowatość to tylko niektóre cechy zagrażające człowiekowi w dzisiejszym świecie, również, a może i przede wszystkim kapłanowi. (więcej…)

Okres Zwykły

„A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie.”

Mt 3,16n

Dzisiejszą niedzielą Chrztu Pańskiego zakończyliśmy Okres Narodzenia Pańskiego i już jutro rozpoczniemy pierwszą część Okresu Zwykłego, która potrwa do Środy Popielcowej. W przyszłym tygodniu, w niektórych parafiach naszej archidiecezji, odbędzie się Niedziela Budzenia Powołań. Prosimy o modlitwę w tej intencji.

Choć zakończyliśmy Okres Narodzenia Pańskiego, to jednak w polskiej tradycji kolędy  śpiewamy aż do święta Ofiarowania Pańskiego, stąd też w czwartek 23. spotkamy się z Braćmi Mniejszymi na wspólnej adoracji i kolędowaniu przy Panewnickiej Stajence. A już we wtorek 28 stycznia rozpoczynamy zmagania z egzaminami.

Akolitat

…I kazawszy tłumom położyć się na trawie, wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby spojrzawszy do góry w niebo pobłogosławił i połamawszy dał uczniom chleby – uczniowie zaś tłumom...”

(Mt 14,19).

Karty Pisma Świętego nie podają dokładnie liczby uczniów, którzy pomagali Jezusowi w rozdawaniu chleba. Jednego możemy być pewni, od dnia 14 grudnia 2013 roku jest ich o 22 więcej. W tym dniu wspólnota rocznika czwartego przyjęła z rąk arcybiskupa Wiktora Skworca (więcej…)